pożyczki w 2017 roku

Co z pożyczkami w 2017 roku?

Nowy rok przynosi wiele zmian w różnych dziedzinach gospodarczych. Podlegają im również instytucje finansowe, a to głównie za sprawą ustawy antylichwiarskiej. Mimo, że już w ubiegłym roku wprowadzono wiele zmian w tym zakresie, rok 2017 ma przynieść kolejne zaostrzenia. Czy jest to korzystne rozwiązanie? Wydaje się, że z punktu widzenia konsumentów takie przepisy są potrzebne, gdyż pomagają wyeliminować z rynku te podmioty, które mogą w pewien sposób próbować lawirować pomiędzy tym co dozwolone, a tym co zdaje się być na granicy prawa. Inni twierdzą jednakże, że zaostrzenie przepisów negatywnie wpłynie na rynek finansowy, a przede wszystkim na sytuację pożyczkobiorców. Jak to zatem jest z tą ustawą?

Ustawa antylichwiarska
Zmiany mają dotyczyć głównie firm pozabankowych, które udzielają szybkich pożyczek, czyli tzw. chwilówek. Nagminnie zdarzało się bowiem, że ich koszt był nieproporcjonalny do pożyczanej kwoty. Częstym zjawiskiem była również spirala pożyczania, a więc zaciąganie kolejnych pożyczek na spłatę poprzednich zobowiązań. Sama usługa przedłużenia spłaty pożyczki stanowiła kosztowną usługę, szczególnie gdy z tego rozwiązania można było skorzystać wielokrotnie. Sam koszt pożyczki mógł być ponadto zwiększone poprzez dodanie ubezpieczenia. W efekcie okazywało się, że kwota spłaty pożyczki jest znacznie większa aniżeli można było przypuszczać. Jakie zmiany wprowadza więc owa ustawa antylichwiarska?

Do tej pory limit kosztów pozaodsetkowych wynosił równo 27,42 kwoty pożyczki dla terminu spłaty do 30 dni. Co to oznaczało w praktyce? Jeżeli pożyczyliśmy 1000 złotych na okres miesiąca, po upływie tego okresu powinniśmy oddać równo 1274,20 złotych. Jeżeli dana firma wymagała od nas większych kosztów, oznaczało to, że działała wbrew przepisom, czyli robiła to nielegalnie, za co mogliśmy ją pozwać. Obecny projekt ustawy jeszcze bardziej zaniża koszty pozaodsetkowe. Mają one teraz wynosić 10% wypłacanej kwoty oraz ewentualnie kolejne 10% za każdy rok, w którym obowiązuje umowa. Oznacza to więc, że chwilówki będą kosztować znacznie mniej.

Konsekwencje wprowadzenia ustawy antylichwiarskiej
Zaostrzenie przepisów, a przede wszystkim limitów może sprawić, że z rynku zniknie bardzo duża ilość firm pożyczkowych, pozostałe mogą wiele stracić.  Opłacalność udzielania chwilówek znacznie spadnie, co może wiązać się z przenoszeniem firm na rozwijające się rynki. Istnieje także pewna obawa, że znaczna grupa osób, która zmuszona jest do korzystania z usług firm pozabankowych zacznie poszukiwać pożyczek gotówkowych w szarej strefie. Szacuje się, że na tej zmianie ucierpieć mają także banki. Czy ta ustawa będzie więc niezbyt korzystna? Wydaje się, że zmniejszony koszt pożyczki powinien być przyjęty z ulgą, zbyt częste zaostrzanie przepisów może jednak sprawić, że zdecydowana większość firm pozabankowych zniknie z rynku, a pożyczkobiorcy, którym banki odmówią pomocy, będą zmuszeni do poszukiwania innych alternatyw pożyczania pieniędzy.