Odpowiednia pożyczka do pensji

Ile pożyczać by się nie zadłużyć?

Pożyczanie pieniędzy to czynność, która nie należy do najprzyjemniejszych. Świadomość, że mamy  dług do spłacenia często nie daje nam spokoju, dlatego wydaje się, że najlepiej pożyczać jak najmniej na jak najkrótszy okres czasu. Jeżeli nie mamy takiej możliwości to dobrze jest zdecydować się na rozsądną wielkość spłat ratalnych, które nie obciążą przesadnie naszego portfela. Nie dajmy się przy tym zwariować. Pożyczajmy dokładnie tyle ile potrzebujemy. Pożyczanie pieniędzy na zapas jest zupełnie bez sensu, gdyż pieniądze o wiele łatwiej wydać aniżeli oddać. Każdy wydatek powinien być dobrze przemyślany.

Ile pożyczać?


Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Każdy z nas posiada przecież inne potrzeby. Jedni chcą otrzymać tylko kilkaset złotych na bieżące opłaty, inni występują z wnioskiem o przyznanie kredytu w wysokości 5 tysięcy na zakup nowego auta. Ile osób tyle rozwiązań, ważne jest jednak jedno- pożyczajmy dokładnie taką sumą, którą jesteśmy w stanie realnie zwrócić. Myślenie „jakoś to będzie” zazwyczaj nie przynosi nic dobrego. Czas szybko gna do przodu i w efekcie okazuje się nagle, że nie jesteśmy w stanie spłacić naszej pożyczki, co wiąże się z naliczaniem odsetek i dodatkowych opłat. Nasz dług wzrasta, a my zaczynamy się pogrążać w czarnych myślach aż w końcu wpadamy w spirale pożyczania. Jedna pożyczka spłaca następną aż do momentu gdy do naszych drzwi zapuka komornik.

Możemy tego uniknąć wystarczy tylko pożyczać z głową. Co to właściwie oznacza? Wysokość pożyczki powinna być uzależniona od naszej pensji. Zwracajmy więc uwagę aby pożyczka nie przekraczała 1/3 wysokości naszej pensji, chyba że decydujemy się na pożyczkę ratalną, wówczas analogicznie odniesiemy tą sytuację do jednej raty.

Sprawdź firmę pożyczkową


Nigdy, ale to przenigdy nie należy pożyczać pieniędzy z nieznanych źródeł. Każda instytucja pożyczkowa powinna być oficjalna zarejestrowana. Nie powinniśmy więc mieć żadnych problemów ze znalezieniem informacji na jej temat. Warto korzystać również z opinii znajomych, zapewne znajdziemy w naszym gronie przynajmniej kilka osób, które korzystają z tego rodzaju usług. Nie sugerujmy się koniecznie opiniami w sieci, kilka negatywnych opinii nie oznacza, ze należy zrezygnować z danej firmy pożyczkowej. Najlepiej samemu wszystko sprawdzić. Co będzie nas przede wszystkim interesować? Będzie to maksymalny okres spłaty pożyczki oraz oprocentowanie. Warto przy tym wiedzieć, ze wiele firm pozabankowych oferuje nowym klientom pożyczkę, która nie podlega żadnym dodatkowym opłatom, jest także zwolniona z oprocentowania. Jeżeli więc pożyczymy dajmy na to sumę  w wysokości tysiąca złotych to dokładnie tyle będziemy zobligowani zwrócić.

Szybka pożyczka to szansa na uporanie się z problemami finansowymi bądź możliwość realizacji długo odkładanych planów. Taki krok powinien być jednak dobrze przemyślany, zwłaszcza jeżeli chodzi o sumę naszej pożyczki. Warto zrobić dokładne zestawienie naszych wydatków aby kontrolować nasz budżet.