Pożyczka a kredyt

Kredyt a pożyczka – podobieństwa i różnice

Kredyt i pożyczka to pojęcia, często używane zamiennie, nie są jednak takie same. Ich skutki prawne mogą znacząco się różnić. Istota kredytu i pożyczki to zaciągnięcie długu. Istnieje jednak między nimi kilka ważnych różnic, o których warto wspomnieć.

Kredyt został unormowany przepisami prawa bankowego. Natomiast w przypadku pożyczki zastosowane jest prawo cywilne.

Po drugie, kredytu może udzielić wyłącznie bank. Chyba że przepisy dają taką możliwość innemu podmiotowi. Instytucje te nie przyznają kredytów ze środków własnych. Wykorzystują do tego celu środki zdeponowane przez swoich klientów.

Pożyczki natomiast mogą być udzielane przez każdą osobę fizyczną lub instytucję. Która jest właścicielem środków przeznaczanych na ten cel.

Różnice w umowach pożyczek

Do umowy kredytu wlicza się: kwota kredytu, zasady i termin spłaty kredytu. Również wysokość oprocentowania oraz wysokość prowizji. Ważne jest, aby określony został cel kredytu. Różnice te są bardzo wyraźne, w przypadku kredytu bankowego. Umowa to dokument sporządzany na piśmie, zawierający wyżej wymienione elementy. Natomiast pożyczka zawiera zarówno cel, jak i termin spłaty. Mogą one pozostać nieokreślone. Różnicą jest też dowolność w kwestii naliczania odsetek.

Różnice we wnioskowaniu online

Pożyczki i kredytyAby wziąć kredyt musimy przejść przez proces weryfikacji zdolności kredytowej. Wymaga to dokumentów oraz sporo straconego czasu. Cechą dla pożyczek pozabankowych, jest prędkość ich udzielania oraz krótki termin spłaty zobowiązania.

Udzielenie pożyczki online jest dużo prostsze. Na przykład do kwoty 500 zł nie wymaga formy pisemnej. Aby wziąć pożyczkę pozabankową nie musimy nawet wychodzić z domu. Nie potrzebujemy zaświadczeń o dochodach czy umowy o pracę. Podsumowując kredyt może nam udzielić tylko i wyłącznie bank, na ściśle określonej umowie. Regulacją prawną jest prawo bankowe. A umowa jest w formie pisemnej z wymienionym terminem zwrotu i kosztami. Pożyczka udzielana jest przez instytucję lub osobę fizyczną.

Pożyczka online i kredyt – podsumowanie

Jak zatem widać, kredyt i pożyczka rządzą się zupełnie innymi prawami. Banki mają w ofercie zarówno pożyczki, jak i kredyty. Przy czym te drugie są popularniejsze. Warto czytać umowy i dokładnie sprawdzać, z jakim produktem mamy do czynienia. Kredyt i pożyczka pociągają za sobą różne skutki prawne. Błędne nazywanie tych produktów i nieznajomość różnic może prowadzić do wielu nieprzyjemności. Zwłaszcza wtedy gdy nie jesteśmy w stanie spłacić zadłużenia na czas.