Polacy coraz częściej korzystają z pożyczek

Polacy coraz częściej pożyczają gotówkę – liczba pożyczek rośnie

Sytuacja finansowa Polaków uległa znacznej poprawie. Zarabiamy coraz więcej i znacznie więcej wydajemy i to nie tylko na bieżące potrzeby, ale także rozrywkę. Jak się jednak okazuje pensja większości z nas nadal nie jest wystarczająca na realizację naszych planów czy marzeń, nawet tych najbardziej przyziemnych, jak chociażby zakup nowego auta. Z tego powodu dużą popularnością cieszą się oferty pożyczek pozabankowych, korzysta z nich bowiem co piąty Polak. Jaka grupa społeczna najchętniej sięga po pożyczki? Odpowiedź na to pytanie jest bardziej złożona niż mogłoby się wydawać.

Pożyczki studenckie
Studenci z pewnością należą do grupy, która chętnie sięga po rożnego rodzaju pożyczki. Wynika to zazwyczaj z ich skromnego budżetu. Studia, szczególnie dzienne, pochłaniają znaczną ilość czasu, dlatego wykluczają podjęcie etatowej pracy. Jedynym źródłem utrzymania młodych osób są zatem stypendia bądź praca dorywcza na umowę śmieciową. Studenci, którzy nie mogą liczyć na wsparcie finansowe rodziców nie mogą sobie zatem pozwolić na zbyt wiele. Szansą na opłacanie specjalistycznych kursów czy wjazdy zagraniczne jest więc dla nich wyłącznie kredyt. Na szczęście wiele banków, jak również instytucji pozbankowych posiada w swojej ofercie pożyczki studenckie, które odpowiadają za zapotrzebowanie rynkowe.

Pożyczki na start w dorosłe życie
Koniec edukacji i rozpoczęcie pracy zawodowej pokrywa się zazwyczaj z decyzją o założeniu rodziny. Młodzi ludzie rzadko kiedy mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania i organizację wesela. W takich sytuacjach liczą przede wszystkim na pomoc rodziny. Nie każdy może z takiej pomocy finansowej skorzystać, dlatego pożyczka wydaje się być wtedy jedynym rozwiązaniem. Statystycznie to właśnie osoby w wieku 25-35 pożyczają najczęściej. Na co wydają pożyczone pieniądze? Najczęściej jest to organizacja wesela, zakup większego samochodu czy urządzenie mieszkanie.

Pożyczki dla emerytów
Emeryci to grupa społeczna, której dochody plasują się na bardzo niskim poziomie. Przeciętna emerytura w Polsce ledwo starcza na pokrycie bieżących wydatków, nic więc dziwnego, że tak często korzystają oni z pożyczek. Niestety w przypadku pożyczek bankowych występuje pewien problem, zazwyczaj są one udzielane na podstawie stałych dochodów. Emerytura nie zawsze będzie więc wystarczającym potwierdzeniem gotowości do spłaty zobowiązania finansowego. W takich instytucjach często możemy spotkać także limity wiekowe, w zależności od firmy czy banku będą one wynosić do 70-80 lat, co oznacza że osoby, które przekroczyły ten wiek nie otrzymają pomocy finansowej. 

Oferty pożyczek mogą być nie tylko skierowane do konkretnych osób, ale również na określony cel. Bez problemu znajdziemy pożyczki finansowe na zakup auta, remont mieszkania, zakup elektroniki czy wymarzone wakacje. Mnogość propozycji sprawia zatem, że chętnie korzystają z nich praktycznie wszystkie grupy wiekowe i społeczne.