Pożyczki w roku 2017 w Polsce

Prognoza pożyczek, chwilówek na rok 2017 w Polsce

Rok 2016 powoli zbliża się ku końcowi. Do nowego roku i imprezy sylwestrowej zostało już niewiele ponad 6 tygodni, co oznacza, że jest to okres podsumowania wielu dziedzin i etapów. Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na naszych finansach, a ściślej mówiąc zaciąganiu pożyczek. W ostatnich latach różnego rodzaju kredyty, jak również pożyczki pozabankowe zyskały na popularności. Czy rok 2017 przyniesie jakiekolwiek zmiany na tej płaszczyźnie? Będziemy pożyczać więcej czy może trend nagle się odwróci?

Tren wzrostowy pożyczek pozabankowych
Dawniej monopol na udzielanie pożyczek miały przede wszystkim banki, zaczęło się to jednak zmieniać już jakiś czas temu. Z początku wiele osób podchodziło nieufnie do firm pozabankowych, które oferowały pożyczki krótkoterminowe, czyli tzw. chwilówki. Część z tych firm niestety nie cieszyła się dobra opinią. Horrendalnie wysokie oprocentowanie sprawiło, że mnóstwo osób zaczęło popadać w większe długi. Na całe szczęście ten okres już za nami, a czas szybko zweryfikował uczciwość i rzetelność takich firm.  Teraz na rynku finansowym pozostały jedynie te firmy pozabankowe, które potrafiły stworzyć swoim klientom atrakcyjne warunki spłaty pożyczek. Być może właśnie z tego powodu rok 2017 nie przyniesie zbyt wielu zmian jeżeli chodzi o pożyczanie pieniędzy przez Polaków. Nadal znaczna część z nas będzie sięgać po pożyczki, szacuje się, że ta grupa może się nawet znaczącą zwiększyć.

Jakiego rodzaju pożyczki będziemy zaciągać najchętniej?  Z pewnością będą to pożyczki krótkoterminowe, które pozwalają nam na realizację naszych podstawowych potrzeb. Zmiany mają nastąpić także w obrębie pożyczek studenckich. Ta grupa społeczna bardzo często korzysta z tego rodzaju pożyczek, teraz mają oni mieć zapewniony jeszcze łatwiejszy dostęp i lepsze warunki spłaty. Na pozytywne zmiany będą mogli liczyć również emeryci, którzy coraz chętniej korzystają z usług firm pozabankowych.

Droższy kredyt hipoteczny
Większość młodych Polaków, którzy zakładają rodzinę, decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. To właśnie osoby w wieku 25-35 lat najczęściej korzystają z tej formy pożyczki. Nic nie wskazuje na to aby miało to ulec zmianie. Niestety rok 2017 nie ma dla nas dobrych wieści. Otrzymanie kredytu hipotecznego będzie jeszcze bardziej utrudnione. O ile wcześniej wystarczyło 10% wkładu własnego o tyle w przyszłym roku ta liczba zostanie zwiększona do 20%. Samo oprocentowanie kredytu hipotecznego także ma wzrosnąć. Mimo to, nadal jest to jedyna szansa dla wielu osób na zakup mieszkania własnościowego.

Podsumowanie

Prognozy przewidują, że pensje także pójdą do góry, nie idzie to jednak w parze z propagowaniem oszczędnego trybu życia. Zdecydowana większość Polaków nie okłada żadnych pieniędzy na wyjątkowe sytuacje, w efekcie są oni zmuszeni do korzystania z pożyczek. Rok 2017 udowadnia, że raczej nic się w tej dziedzinie nie zmieni. Na całe szczęście w wielu przypadkach może liczyć na jeszcze korzystniejsze oferty pożyczek pozabankowych.